Yaşamdaki Makaslar ve Makasçılar

junctionGeçenlerde bir kurum eğitimim için hazırlanırken, acaba bu kez kendimi nasıl tanıtsam diye düşündüm. Elbette aynı şekilde tanıtmamda hiçbir sakınca yok, çünkü hepsi yepyeni insanlar ve beni hiç tanımıyorlar, ama kendime sıkıcı geliyorum aynı cümlelerle aynı şeyleri anlatınca. Çocukluğumdan beri en sevdiğim şeyin yaptığım işi eğlenceli hale getirmek olmasından da hareketle kendi hikâyemi farklı nasıl anlatsam sorusunun cevabı üzerinde düşünmeye başladım. Koç oldum olalı bu farklı ne olsa soruları bana sürekli bir şeyler keşfettiriyor, bu kez de öyle oldu.

Hani trenler bir yerden bir yere giderken makaslara gelirler ve makas değiştirerek gitmek istedikleri yöne doğru yönlenirler, düşünürken aklıma bunlar geldi. Bu sözcükleri de ilk kez küçükken oynadığım pille çalışan oyuncak trenim sayesinde duymuştum. Babamla uzun uğraşılarla kurar ve sonra da saatlerce oynardık. İşte makası da ilk kez orada öğretmişti babam bana, öğretmekle kalmamış beni de makasçı yapmıştı. Ben de bana verilen görevin öneminin farkındalığıyla 7 – 8 yaşındaki halimle, büyük bir ciddiyetle, trenin yeni raylara geçmesini ve dolayısıyla da yeni yönlere gitmesini sağlardım. Yeni yönlerde de hep farklı şeyler olurdu. Bazı taraflar dağ olurdu, bazı taraflar düz yol, bazı tarafları da tünel gibi yapardık. İşte bu eğitim öncesi aynı geçmiş hikâyemi nasıl farklı anlatsam derken aklıma geliverdi bütün bunlar ve kendi yaşantımdaki makasları ve makasçıları fark ettim, sonra da o makasların benim yaşamımdaki önemini düşündüm. Fark ettim ki her makas noktası bana yaşamım boyunca benim için en değerlileri keşfetmemi sağlamış, sonra yeni yola devam ederken oradan seçtiklerimi sırtıma alıp yola öyle devam etmişim. Her bir makas noktasında bana o makasları değiştirmek konusunda yol açan benim için son derece değerli makasçılarım olmuş, onlar bana yeni yönlerin içinde neler olduğunu fark etmem konusunda aydınlık yaratmışlar.

Bunları neden anlattım? Çünkü kendi yaşamıma farklı bir bakışla bakınca o makas noktalarını fark etmek, her bir makas değişikliğinin aslında içinde bir, hatta birçok hedef barındırdığını bilmek, her bir seçimimin içinde sevgi, insan, mutluluk, öğrenme, üretme ve paylaşmanın, yani benim en temel değerlerimin varlığını bir kez daha görmek, beni çok heyecanlandırdı. Sonra dedim ki amacım sadece eğitimde katılımcılara kendimi farklı nasıl anlatabilirim sorusuna cevap bulmakken, kendimle ilgili ne güzel bir gözden geçirme yaptım, ne güzel şeyler fark ettim. Bunları yazayım ve okuyanlarıma sorayım, acaba sizlerin makas noktalarınız nerelerde? Sizin makasçılarınız kimler? Seçtiğiniz yönleri seçmeniz sizin için neden önemliydi? Şimdi o yönde gidiyor olmak size neler fark ettiriyor? Bir dahaki yön değişikliğiniz, yeni makas noktanız neresi olacak? İlk kez veya bir kez daha düşünmeye ne dersiniz?

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.