Atatürk, Liderlik ve Cumhuriyet Bayramı

mustafa-kemal-atatürk_353333Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz!

Ne güçlü bir cümle değil mi? Yarın toplantımız var, yarın yeni bir sözleşme imzalayacağız, yarın yeni fabrika açılışı var filan gibi geliyor kulağa, ama öyle değil, koskoca bir ülkenin kaderini oluşturacak güçte bir cümle, koskocaman bir cümle.

Sıklıkla lider tanımı yapmaya çalışıyoruz, soruyoruz “lider kimdir, lideri lider yapan özellikler nelerdir?” Bu tanım aslında çok yakınımızda. Sadece Atatürk kadar uzakta; Atatürk’e bakmak, davranış biçimini incelemek ve söylediklerini dinlemek lider kimdir sorusunun en doğrudan cevabı bana göre. Tıpkı Atatürk’ün kendi sözlerinde olduğu gibi: Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.

Her zaman bir gelecek vizyonu olan, vizyonunu oluştururken günün şartlarını anlayan, kendi zihninde canlanan vizyonu, yani gelecek resmini etrafındakilere anlatan, o vizyonda yaşayacak herkesi işin içine katan, o vizyona, yani gelecek resmine nasıl gideriz sorusunun cevabı olan adım taşlarının ortaya çıkmasını sağlayacak alt yapıyı oluşturan, destekleyecek yol arkadaşlarını seçen ve vizyonun parçası olacak insanların içine inancı serpiştiren, değişimi görünür hale getiren ve gerçekleşmesini sağlayan insandır lider. Atatürk 1920 ve 30’lu yıllarda, savaşın, yoksulluğun, zorlukların olduğu dönemde tüm bunları yapan, o günden bugünü gören ve bugün bizlere yol açacak ipuçları söyleyen, toplumsal dönüşümü o günün şartlarında başarabilen ve bu dönüşümün içine ve hatta tam da ortasına insanı yerleştiren bir lider olmuştur. Atatürk, “Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz.” Diyerek atılacak en önemli adımın içine bile biz ve birliktelik olgusunu yerleştirmiştir, sadece bu cümlede bile onun ardından gelen nesillere, yani bizlere örnek olabilecek pek çok parça vardır.

Atatürk ülkemizi bizlere emanet ederken, aynı bakış açısını, aynı duyarlılığı, aynı vizyonerliği, aynı cesareti, aynı heyecanı, aynı inancı ve aynı güveni de emanet etmiştir. Bizler parçası olduğumuz toplumun içinde, bunları birey olarak yerine getirmeye devam ettiğimiz sürece ülkemiz güçle ayakta duracaktır, yani Türkiye Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır.

Sağol Atam bize öğrettiklerin için, hep birlikte nice 92 yıllara, nice Cumhuriyet Bayramlarına, barış, sevgi, huzur ve güven dolu…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.