Kendimizle Daha Yakından Tanışmak

Bana çok isikliagaciyi gelen, sevgili Aylin Algün Bodur tarafından düzenlenmiş olan ilginç bir çalışmaya katıldım, Heal Your Life. Kurumsal hayatta, sonra kendi bireysel iş hayatımda pek çok eğitime katıldım, hepsi bana pek çok şey kattı, ama bu eğitim bana kattıklarının yanı sıra oldukça farklı bir iç yolculuk oldu benim için. Farkettim ki, aslında sürekli birlikte yaşadığımız “kendimiz”le çok da iyi tanışmıyor olabiliyormuşuz. Aslında yakın çevremizdeki pek çok insanı kendimizden daha iyi tanıyor da olabiliyormuşuz. Ve yine aslında, biraz kendimizle ilgilenmeye zaman ayırsak, ne derinliklerde ne güzellikler farkedebiliyormuşuz da haberimiz yokmuş, ne güzel ışıklar yakabiliyormuşuz karanlıkta pırıl pırıl.

Ben kelime anlamlarını TDK sözlüklerine sormayı çok seviyorum. Hiç sormamıştım daha önce, bir sorayım dedim, “İnsan” ne demek diye. İşte aldığım cevap: Toplum hâlinde bir kültür çevresinde yaşayan, düşünme ve konuşma yeteneği olan, evreni bütün olarak kavrayabilen, bulguları sonucunda değiştirebilen ve biçimlendirebilen canlı. Bu tanımdan farkettiğim en önemli nokta şu oldu, insan ve dış ilişkileri tanımlanmış, ama kendini bilmekle ilgili bir şey bu tanıma da dahil olmamış, belki de o yüzden zaman zaman kaçırıyoruz insan olmanın en önemli özelliği olan “ben” farkındalığını tam olarak yakalamayı.

Kalıplarla yaşıyoruz çoğu zaman, bu kalıplara bir de günlük yaşamın koşturması, stresi ve karmaşası da eklenince, içinde bulunduğumuz sistemin dışına çıkıp arada bir bakmak, pencereleri açıp bir derin nefes almak, bugün hava nasıl kokuyor, bahar gelmiş mi, kuşlar ne diyor ki acaba, benim içimde neler var farkettiğim diye sormak aklımıza bile gelemeyebiliyor. Bu kalıplardan, koşturmacadan ve telaştan arada uzaklaşmak, kendi kendimize “bir dur” demek, sonra dinlemek, bakmak, düşünmek, sahip olduklarımızı farketmek ve nefes almak, kocaman derin nefesler almak o kadar önemli ki. Yüzyılın kavramı “stres”,”çok streste olmak”, “stresle boğuşmak”. Bu kelimeleri o kadar çok kullanıyoruz ki, iç sistemimiz, bunları normal hayatın bir parçası olarak kabul ediyor ve stresin getirdiği fiziksel yorgunluğu, hatta sağlık problemlerini de olduğu gibi deneyimlemeye başlıyor. Oysa her güne başlarken, geçen son 24 saatlik süreçte bizi mutlu eden neler yaşadık veya hayata bize sunduğu için teşekkür etmek isteyeceğimiz neler var diye düşünüp, sadece bunlardan 2-3 tanesini farketsek, hatta not etsek, inanabilir misiniz bilmem ama o güne çok daha keyifli başlamak son derece mümkün oluyor. Hatta bunu her sabah veya her akşam rutin hale getirsek, ama her güne farklı 2-3 şey bulsak ve bir yerlere not etsek, aslında hayatımızda ne kadar çok mutlu olacak, teşekkür edecek şeyle birlikte yaşadığımızı farketmek adına da iyi bir egzersiz olmaz mı? Üstelik buna ilave olarak, kendimizle ilgili, kendimizi daha yakından tanımakla ilgili de ufak ufak çalışıyor olmaz mıyız bu farkındalıkları yaşarken.

İnsanın kendi içinde yer alan insanı iyi bilmesi ve tanıması, dışarıdaki görünen insanın tamlığını ve bütünlüğünü sağlamak bakımından çok önemli aslında. Ben son günlerde bu gerekliliği çok önemsiyorum, o yüzden de paylaşmak istedim.

4 thoughts on “Kendimizle Daha Yakından Tanışmak

 1. Nazlı Hanım, uzun zaman oldu yazılarınızdan mahrum kalmıştık.. Çok anlamlı ve düşündürücü bu yazıya teşekkürler. Heyecanla diğer görüşlerinizi yazıya dökmenizi bekliyoruz. Size, işlerinizde kolaylıklar ve çevrenizde aydınlıklar olmasını dieleriz. Sevgilerimizle.

 2. Çok doğru Nazlı Hanım.
  Yazdıklarınız bana bir kitabı hatırlattı.İsmi “Şükür Defteri” Arkasında şunlar yazar kitabın:
  Bu kitabı satın alıyorsanız, buna ayıracak paranız olduğu ve kendinize değer verdiğiniz için şükredebilirsiniz.
  Biri size armağan ettiyse, o insanın yüreğinde yeriniz olduğu için şükredebilirsiniz.
  Siz birine vermek için aldıysanız, o öyle şanslı ki: Yaşamında siz varsınız!
  ŞÜKÜRLER OLSUN.
  Sevdiğim arkadaşlarıma armağan etmiştim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.