Derinden Mutlu Eden Teşekkürler

Varsayalım yarın uyandınız ve değişik bir şeyler yapmaya karar verdiniz, ne yapardınız? Benim bir önerim var, daha doğrusu bir sorum var. Hiç teşekkür ettiniz mi? Haydi gelin bugün bir teşekkür edin.

Saçma bir soru gibi geldi duyunca galiba. İçinizden geçenleri duyar gibi oluyorum, elbette ettik, kibarlık gereği teşekkür etmek adettendir. Ancak burada benim sözünü ettiğim teşekkür azıcık daha farklı, biraz daha alışılmış dışı bir teşekkür. Hayatımızın rutin döngüsü içinde bizimle olan insanlara, bizim yaşamımıza kattıkları ile ilgili teşekkürden söz ediyorum. Örneğin bir annenin çocuğuna, gözlediği bir davranışı için, sadece o davranıştan söz ederek ve kendisinde yarattığı etkiyi belirterek teşekkür etmesi, veya bir yöneticinin bir çalışanına gözlediği belki de çok basit ancak kendisine katkısını fark ettiği bir davranış için teşekkür etmesi, veya sevdiğinize en zor anınızda yanınızda olduğu için bir teşekkür veya sadece alışveriş ettiğiniz mağazadaki kasa görevlisinin size davranış biçimi, size gülümsemesi ve nazik sözleri size iyi geldiği için bunu belirterek teşekkür etmeniz söylemek istediğim.

Çok önemli bir kavram teşekkür etmek, çünkü içi oldukça dolu da ondan. İçini dolduranları düşünürsek, önce bir şeyleri fark etmek geliyor, arkasından o fark ettiğimiz şeylerin bize neden iyi geldiğini düşünmek ekleniyor ve bunu bize sağlayan insana fark ettiklerimizi bir teşekkür cümlesi ile aktarmak izliyor süreci. Tek başlı bir etkisi de yok üstelik, birisine bir ufak teşekkür etmek, duygularınızı ifade ettiğiniz ve o noktada yakaladığınız farkındalık nedeniyle önce size iyi geliyor, sonra karşınızdaki insan kendisinden kaynaklanan bir şeylerin başka birisi tarafından fark edilmiş ve üstelik de dile getirilmiş olmasından dolayı, belki de biraz şaşkınlıkla karışık, bir mutluluk duymaya başlıyor. Onun bu duygusu, duyguların bulaşıcı olmasından hareketle, en yakınında olan insanlara geçiveriyor. Yani tıpkı durgun suya attığımız bir taşın dışarı doğru yaydığı dalgalar misali, bir ufacık teşekkür, ama yerinde ve tam da neden olduğu belirtilerek edilmiş bir teşekkür, belki de onlarca insanın gününü aydınlatıveriyor.

Haydi bugün başlayın, önce düşünüp fark edin, yaşamınızda yeri olan insanlar size nasıl katkı sağlıyor veya hayatınızı kolaylaştırıyor veya yüzünüze küçücük bir gülümseme armağan ediyor, sonra da onlara bunu gözlerinin içine bakarak söyleyin. Çok yakınınızda olmayanlara telefon ediverin. Sonra bir bakın bakalım neler değişiyor yaşamınızda…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.