Yeni Yıl

2013-12-21 11.53.08Kurumsal şirketlerde çalışmış olanlar iyi bilirler, Ekim-Kasım ayları geldiğinde yıllık hedef revizyonları yapılmaya başlanır. O yıl için neler hedeflendi, şirket yıl sonu itibarıyla neler gerçekleştirdi, bitmekte olan yıl içinde neler oldu, neler farklı olsaydı durum daha farklı olurdu. Bunlar gözden geçirildikten sonra varolan yılın verilerinden ve gerçekleşmelerinden ve  bir sonraki yıl için oluşturulan vizyon ve hedefler çerçevesinde, gelecek yılla ilgili planlamalar yapılır. Muhasebe işleriyle uğraşmış olanlar da iyi bilirler, yıl biterken kanuni olarak da gerekli olan yıl sonu hesaplaşmaları vardır. Yıl sonu rakamları bulunur, karşılaştırmalar yapılır, hesaplar tutturulur, yıllık bilançolar çıkarılır, yani aslında biten yıl  nelerin gerçekleştiğidir bakılan. Sonunda herşey tamamsa o yıl kapatılır ve yeni başlayacak yıl açılır. Burada yatan düşünme biçimi kısaca şöyle özetlenebilir, biten yılı değerlendir, neler yaptığını gör, neleri yapamadığını belirle, neler farklı olsaydı daha farklı sonuçlar ortaya çıkardı bul ve bunları bir sonraki yeni yıla yeni hedeflerin ve yeni planların çerçevesinde taşı. Bu düşünme biçimini bireysel hayatlara taşımak ve bireysel olarak da biten yılla hesaplaşıp, o yılı kapatıp, yeni yıla yeni beklentiler, planlar ve yapılacaklar listesiyle başlamak nasıl gelir kulağa?

Bir yıl biterken geri dönüp bakmak ve düşünmek, ama hayatın her alanının önündeki her bir pencereden bakarak düşünmek, sorular sormak ve soruların cevaplarını bulmak çıkarmak, tıpkı yıl sonu hesaplarını kapatırken yapıldığı gibi. Mesela aşağıdaki sorularla düşünmek:

 • Geçen yılın tümüne baktığımda benim için nasıl bir yıl oldu?
 • Geçen yılı hayatın farklı alanlarından ayrı ayrı değerlendirince neler farkediliyor? Mesela özel hayat, mesela sosyal hayat, mesela iş hayatı, mesela ebeveyn olarak, mesela evlat olarak, mesela eş veya sevgili olarak, mesela arkadaş olarak….
 • Her bir alana 4 farklı bakışla bakılabilir,
  • Dışarıdan da gözlenebilen neler oldu, neler değişti mesela fiziksel görüntünüz, mesela sahip olduklarınız, mesela yaptıklarınız ve o yıla ait kazançlarınız, mesela çalışıyorsanız işle ilgili neler yaşandı, öğrenciyseniz nasıl bir yıl oldu okulda?
  • Bu alanların her birinde yaşanan ilişkiler nasıldı, aile, eş veya sevgili, arkadaşlar, dostlar, çalışma hayatındaki ilişkiler ve günlük hayatın tüm alanlarında yaşanan tüm ilişkiler?
  • Kendiniz için neler yaptınız yıl boyu, kendi gelişiminize yönelik, kendi zevk ve keyfinize yönelik, iç huzurunuza ve kendi ilerlemenize yönelik?
  • Tüm bunların da üzerinde yaşadığınız hayata verdiğiniz anlam ve öneme yönelik neler yaptınız?
  • Tüm bunları farkettikten sonra, geçen yıla ait en az 3 tane gurur duyduğunuz, mutlu hissettiğiniz, size iyi gelen olay hatırlasanız nasıl olur? Sizi en çok güldüren neler oldu biraz düşünseniz? Neydi o olaylarda size gurur veren, mutluluk veren ve hatta sizi güldüren?
  • Sonra da eğer varsa, bir daha benzer birşeyle karşılaşırsam daha farklı davranırdım dediğiniz durumlarda nasıl davranmak daha iyi olurdu, neleri daha farklı yapardınız?
  • Ve tabii aklınıza gelecek açık uçlu (yani sizi düşündürecek ve sadece evet veya hayır diye cevap veremeyeceğiniz) diğer sorularla gözden geçirmenizi destekleyebilirsiniz.
  • Biten yılın gözden geçirmesinin tamamlanmasının ardından, gelen yılla ilgili çok benzer sorular eşliğinde kendinize bir yeni yıl bakışı oluşturmaya ne dersiniz? Bakarsınız yeni yılla ilgili ilginç, heyecan verici ve merakla bekleyeceğiniz yeniliklere ev sahipliği yapmaya başlarsınız.

Herkese mutlu yıllar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.