Bakış Açısını Bugünden Geleceğe Doğru Ayarlamak

Bugünden geleceğe bakmak dünü unutmak ve yola devam etmek demek mi? Kesinlikle hayır. Aksine, dünü ve dün yaşanmış olanları iyice anlamak, dünün öğrettiklerini öğrenmek, dünün kazandırdığı farkındalıkları ve bunların bizi nasıl zenginleştirdiğini fark etmek, dünün sunduğu fırsatları değerlendirmek ve tüm bunlarla birlikte yola devam etmek demek aslında, üstelik de hayatın her alanında, kurumsal dünyada, bireysel ilişkilerde bize destek olacak bir bakış açısına sahip olarak.

Bir zorluk veya sıkıntılı bir durum söz konusuysa ve bugünden geleceğe doğru bakmakta zorlanılıyorsa, kafaları kurcalayan sorular sadece, “neden böyle oldu”, “nasıl böyle oldu” benzeri sorular oluyor. Bu da çoğu zaman insanı yaşanan olay veya zorluğun içinde sıkıştırıyor.

Enteresan bir şekilde, bazen geçmişte yaşanmış olumlu durumlarda da odağı sadece geçmişte tutmak yoldan alıkoyabiliyor insanı, yaşanmış olan olumlu deneyim ya da başarı daha ileri başarıyı sınırlayan ve sadece geçmişte tutan haline dönüşebiliyor.

Oysa ki yaşanan durum, iyi veya kötü her neyse, ne öğrettiği, ne fark ettirdiği, neye fırsat verdiği bulunup, tüm bu farkındalıkla bugünden geleceğe atılacak adımlar, geliştirilecek farklı bakış açıları, alınacak yeni kararlar ve konulacak güncel hedefler doğrultusunda düşünmeye başlamak, görüş alanını genişleten ve varsa sislerin dağılmasını sağlayan yeni bir yolculuk başlatacaktır. Özellikle de yaşanan durumun olumsuz olması halinde, “Peki bu durum yaşandı bitti, şu anda artık geri dönüp yapılacak bir şey yok. Bu olayda neler oldu, tüm bunlar nasıl oldu, ben neler öğrendim ve neler fark ettim?  Tüm bunlardan hareketle, bugünden geleceğe ulaşılmak istenen durum ne, ben şimdi bugün itibarıyla neye ulaşmak istiyorum, düne göre bugün neleri daha farklı yapabilirim?” soruları son derece net bir odak değiştirme farkındalığı yaratacaktır. Bu sorular üzerinde detaylı düşünmek, hatta cevapları yazmak oldukça etkili yöntemler olacaktır. Burada en önemli nokta, bu soruların hedefinin, geçmişi yok saymak değil, alınacak dersleri ve mesajları alarak, bugünden geleceğe neye ulaşmak istendiğini bulmak olduğunu görmektir. Çok basit bir benzetmeyle bir adım öne çıkmak, geçmişin arkada kaldığını fark etmek ve yüzün geleceğe dönük olduğunu hissetmek ve bilmektir yapılması gereken.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.